Hlavná navigácia
Úvod

Ako vybrať kancelársky papier?

Pri tlači v kancelárii musíte premýšľať o tom, na čo kancelársky papier použijete. Na tlač interných dokumentov, e-mailov či konceptov využijete štandardné druhy a veľkosti papiera, ktoré sú ideálne na každodennú tlač. Ak tlačíte faktúry, cenníky, formuláre alebo používate obojstranné dokumenty, odporúčame papier s väčšou gramážou a hladším povrchom. Pre naozaj profesionálnu a farebnú tlač je najvhodnejšou voľbou vysoko kvalitný papier. Pretože pri použití pre obojstranné dokumenty nie je takmer priehľadný. Je to najlepšia voľba, ak chcete interne tlačiť letáky, prezentácie či magazíny na vlastných kancelárskych tlačiarňach.

Pri nákupe kancelárskeho papiera premyslite nasledujúce:
 • Mám laserovú alebo atramentovú tlačiareň?
 • Ako často a koľko stránok budem tlačiť?
 • Potrebujem tlačiť farebne alebo mi stačí čiernobiela tlač?
 • Budem tlačiť len texty alebo aj obrázky?
Výběr správného kancelářského papíru

Výberom správneho typu papiera ovplyvňujete kvalitu tlače, náklady na tlač a opotrebenie tlačiarne. 

Základné parametre papiera

Čo je to gramáž papiera?

Gramáž, alebo plošná hmotnosť, je jeden z mála parametrov, ktorému rozumejú aj laici. Udáva váhu papiera o veľkosti 1 m². Čím vyššia je gramáž, tým je papier hrubší.

 • Bežný kancelársky papier má plošnú hmotnosť 70 - 80 g/m². Používa sa pre každodennú tlač a kopírovanie. Na tlač letákov alebo farebné propagačné materiály sa využívajú špeciálne papiere s gramážou 100 - 130 g/m².
 • Pri tlači reprezentatívnych materiálov, vrátane fotografií, katalógov a pod. sa oplatí siahnuť po papieri s gramážou 200 - 250 g/m².

Čo je to jasnosť papiera?

Jasnosť je ovplyvnená zrakovým vnímaním papiera. Jasnosť predstavuje množstvo svetla odrážaného od povrchu papiera meraného na stupnici od nuly do stovky. Papier s jasnosťou 98 teda odráža viac svetla než napr. papier s jasnosťou 84. Čím je papier jasnejší, tým je tlač kontrastnejšia a tlač je ostrejšia.

Čo je to opacita?

Opacita, alebo nepriehľadnosť, sa hodnotí pri obojstrannej tlači. Čím je vyšší stupeň opacity, tým je papier menej priehľadný.

Ďalšími dôležitými sledovanými vlastnosťami papiera sú belosť, odtieň, hladkosť, priepustnosť vzduchu, priepustnosť vody, vlhkosť atď. ale úprimne, tie pri výbere papiera do kancelárie skúmať asi nebudete.  

 

Kvalita a použitie papiera

Pre laserové tlačiarne, ktoré využívajú pre tlač pôsobenie tepla a tonerovú náplň, je najlepší hladký papier.
Atramentové tlačiarne zase naopak potrebujú textúrovaný papier (drsnejší), pretože atrament založený na vodnej báze na ňom zaschne rýchlejšie, vsiakne sa a tiež zabráni jeho roztekaniu.

  Trieda "A"
Najvyššia kvalita
Trieda "B"
Vyššia kvalita
Trieda "C"
Každodenné použitie
Obojstranná tlač
Laserové tlačiarne
Atramentové tlačiarne
Kopírovanie
Prašnosť
Použitie prezentačné materiály
magazíny
letáky
interné dokumenty
faktúry
prezentácie,
formuláre
manuály
emaily
faxy
koncepty
osobné materiály
Produkty UPM Office Presentation
Xerox Premier
MultiCopy Original
HP Premium
IQ Premium Triotec
UPM Office Multifunction
Xerox Business
HP Office Paper
HP Premium
Image Business
Image Volume
UPM Office Copy
Xerox Performer
HP Copy Paper
IQ Economy+
Canon Yellow Label Print

Pozn. Odkazy na jednotlivé produkty vedú na variant A4, balenie 5 x 500 listov. V ponuke sú aj ďalšie varianty formátov a balenia.

 

Kompletný sortiment xerografických papierov >>

 

Farebnosť papiera

Myslite na to, že farba papiera ovplyvní, aká farba tlače vznikne. Napríklad obrázok modrej oblohy bude mať na krémovom papieri zelenkastý nádych.

  

Veľkosti štandardných formátov papiera

A0 841 x 1189 mm
A1 594 x 841 mm
A2 420 x 594 mm
A3 297 x 420 mm
A4 210 x 297 mm
A5 148 x 210 mm
A6 105 x 148 mm
A7 74 x 105 mm
Formáty papíru
 

 

Ako skladovať kancelársky papier?

Po výbere vhodného papiera je nutné ho správnym spôsobom skladovať, manipulovať s ním, aklimatizovať a vkladať do tlačiarne, aby bola zaistená správna funkčnosť.

 • Neskladujte balíky papiera priamo na podlahe, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť absorpcie vlhkosti.
 • Papier by mal byť skladovaný na paletách, policiach alebo v skriniach na mieste, ktoré je chránené pred extrémnymi teplotami a vlhkosťou.
 • Neotvárajte uzavreté balíky papiera, pokiaľ ich nebudete ihneď vkladať do tlačiarne.
 • Ponechajte papier v originálne zabalených balíkoch a balíky uchovávajte v prepravnej krabici. Obal balíku obsahuje vnútornú izoláciu, ktorá chráni pred stratou alebo zvýšenou vlhkosťou.
 • Teplota v miestnosti, kde je papier skladovaný, má značný vplyv na jeho vlastnosti. Optimálna teplota pre skladovanie papiera a prevádzková teplota tlačiarne je 20 – 25 °C a relatívna vlhkosť 35 – 55 %. Pokiaľ je výrazný teplotný rozdiel medzi skladovacou miestnosťou a miestnosťou, kde je kancelársky stroj, je potrebné dodržať nasledujúcu dobu aklimatizácie:
Papier musí byť minimálne uvedený počet hodín uskladnený v kopírovacej miestnosti rozdiel teploty
5 °C 10 °C 15 °C 20 °C 25 °C
hodiny
1 krabica 5 balíkov 2 6 8 12 17
5 krabíc 25 balíkov 3 6 9 12 18
10 krabíc 50 balíkov 5 12 18 25 35
20 krabíc 100 balíkov 8 18 27 38 51
40 krabíc 200 balíkov 11 23 35 48 67

Výběr správného kancelářského papíruTabuľka sa vzťahuje na premiesťované krabice s papierom, spoločne umiestnenými na palete. Oddeľovaním jednotlivých krabíc alebo balíkov môžeme aklimatizáciu iba urýchliť. 

Ďalšie druhy papiera

Recyklované papiere Recyklované papíry

Môžu byť v rôznej kvalite a belosti. V našej ponuke nájdete tieto výrobky označené ako ekologický výrobok.

Farebné papiere Barevné papíry

Farebné papiere sú vhodné napr. pre tlač obchodných ponúk, letákov. V ponuke je veľké množstvo odtieňov a vybrať si môžete aj gramáž. Väčšinou sa jedná o triedu A.

Foto papiere Fotopapír

Tieto papiere sa hodia špeciálne do atramentových tlačiarní pre tlač fotografií. Fotografický papier môže mať matný alebo lesklý povrch a vyrába sa v rôznych hrúbkach (od 110-300 g/m2).

Farebná laserová tlač Speciální papír

Jedná sa o špeciálne papiere pre farebné kopírovanie a farebnú laserovú tlač. Vyrába sa v hrúbke papiera od 90-280 g/m2. Tento papier možno použiť pre obojstrannú tlač.

Vizitkové papiere Vizitkový papír

papier je dopredu nasekaný na 10 vizitiek, ktoré možno hneď po potlačení kontaktnými údajmi, rozdávať. Povrch a pozadie týchto vizitiek sa vyrába v rôznych motívoch. Tlačiť na tento papier môžete atramentovou tlačiarňou, ale aj laserovou.

V našej ponuke nájdete tiež špeciálny tabelačný papier a ďalšie druhy papiera.

Čo je pauzovací papier?

Pauzovací papier je transparentný. Používa sa hlavne pri technických výkresoch, kedy sa prenášajú zložitejšie nákresy a je potrebné ich vrstvenie. Má vysokú citlivosť na vlhkosť vo vzduchu.

Čo je uhľový papier?

Uhľový papier alebo ,,kopirák" sa vkladá medzi dva papiere, aby vznikla kópia toho, čo píšete alebo kreslíte na vrchný papier. Uhlový papier je z jednej strany pokrytý čiernou alebo modrou farbiacou vrstvou. Na prepisovanie môžete použiť guľôčkové pero alebo obyčajnú ceruzku. Keďže kópia vzniká mechanickým tlakom, nie je vhodné používať plniace pero.