Hlavná navigácia
Úvod

7 hlavných dôvodov, prečo si dopriať med každý deň

Včelička

1

Bojujte s prechladnutím a nádchou

Med pomáha pri prechladnutí a nádche, a to nielen ako prevencia. Vďaka draslíku, obsiahnutom v mede, podporíte potenie a tým znížite horúčku. Med tiež uľahčuje vykašliavanie hlienov. Pôsobí antisepticky a protizápalovo.

 

2

Znížte si cholesterol a krvný tlak

Med obsahuje vyvážený pomer bielkovín, minerálnych látok, vitamínov a rastlinných silíc, ktoré pomáhajú telu s imunitou a tráviacim systémom. Konzumáciou medu urobíte dobre aj obehovej sústave a srdci. Výskumy ukazujú, že antioxidanty obsiahnuté v mede môžu zabrániť zúženiu tepien. Med pomáha aj pri chorobách pečene, žlčníka, zápale hrubého čreva, pri znižovaní krvného tlaku a cholesterolu.

 

3

Chudnite a očistite si organizmus

Čo všetko potrebujete, aby ste naštartovali proces chudnutia a očistu organizmu? Medzi dôležité faktory patrí podpora funkcií pečene a urýchlenie metabolizmu. A to dokáže vitamín C, ktorý je v mede tiež obsiahnutý.

 

4

Skvalitnite si spánok

Máte zlé spanie? Med vám od starostí nepomôže, ale zlepší vám kvalitu spánku vďaka obsiahnutému železu. Železo zároveň zlepšuje krvotvorbu a hojenie menších rán.

 

5

Aj diabetik môže mať sladký život

Med neobsahuje repný cukor, ktorý je pre diabetikov pri bielom cukre najväčším nepriateľom. Diabetici si tak môžu prostredníctvom medu dopriať sladké, hoci v malej miere.

 

6

Podporte svoju pamäť

Vďaka vápniku a draslíku, ktoré sú v mede obsiahnuté, mozog lepšie funguje. Antioxidačné schopnosti medu sa podieľajú na udržaní mozgu v kondícii a spomalení vzniku zmien, ktoré vedú k demencii.

 

7

Zatočte so stresom

Med dokáže pomáhať aj so stresom. Konzumáciou medu docielite upokojenie psychiky. Med obsahuje glukózu, ktorá sa rýchlo vstrebáva do krvi, a tak podporuje relaxáciu a zmiernenie psychických problémov.

 

Med

 

Ako med konzumovat?

Teraz vieme, prečo med konzumovať. A na rad prichádza, ako ho do tela dostať. Med môžete v kuchyni požívať nielen ako sladidlo do čaju či kávy, ale aj na varenie. Jednoducho namiesto cukru použijete med.


Možno vás zarazila možnosť sladenia kávy medom. Pre tých, čo pitie kávy je nevyhnutnou súčasťou každého dňa, je sladenie medom najjednoduchšia cesta, ako med dostať do tela. Nebojte. Med vám chuť kávy nepokazí.

 

Včelička

Milan Špaček 

 

zo spoločnosti Medokomerc odporúča dávať do určitého typu kávy alebo čaju určitý druh medu.

 

  • Turecká káva – kvetový med
  • Prekvapkávaná káva – český med kvetový
  • Presso – český med kvetový
  • Latté – pastovaný
  • Kapučíno – pastovaný med
  • Ľadové latté – kvetový med
  • Melta s medom a mliekom – pastovaný/kvetový
  • Mlieko s medom – pastovaný/kvetový
  • Čaj so zázvorom – lesný med
  • Bylinné čaje – lipový med

 

 

S medmi môžete experimentovať podľa chuti. Čo druh medu, to trochu iná chuť kávy. Nie ste si úplne istí so sladením kávy medom? Jednoducho to vyskúšajte. Až si za pár mesiacov uvedomíte, že z celej kancelárie sa to prechladnutie vyhýba len vám, budete vedieť, čomu za to vďačíte.

 

Lžička medu

Čo obsahuje jedna lyžička medu? Asi sa budete diviť

Niečo sme už spomenuli, ale je toho viac. Med je plný bielkovín, vláknin, cukrov, vitamínov, minerálov, enzýmov a aminokyselín. Obsahuje pomerne veľké množstvo železa, vápnika, sodíka, draslíka, fosforu, zinku a vápnika. Med je zdrojom vitamínu C a vitamínov skupiny A, B, D, E, H, K.

 

TIP: Na posilnenie imunity a srdca si urobte „živú“ vodu. Dajte čajovú lyžičku medu do 100 ml vlažnej odstátej vody. Rozmiešajte a počkajte, kým sa med nerozpustí. Nepoužívajte na miešanie kovovú lyžičku. Užívajte ráno na lačný žalúdok, môžete ale piť aj cez deň a večer.